תכנית חזרה לשגרה וחיזוק החוסן

מדינת ישראל מתמודדות לראשונה עם אירוע בסדר גודל כזה: מאות אלפי אזרחים שהתגייסו לשירות מילואים ממושך ואינטנסיבי ועזבו את חיי השגרה שלהם בבת אחת. 

עובדים רבים בחברות השונות במשק, ובמיוחד בחברות בעלות אופי ביטחוני, התגייסו מתאריך 7.10.23 ללחימה על הבית. חלקם הגדול אף נכנס ללחימה בעזה לטובת שמירה על ביטחון המדינה כחלק מחוד החנית של צה"ל. ההערכה היא שכ-20% מהעובדים (לוחמים ולוחמות) התגייסו למילואים ושרתו תקופה ממושכת ואינטנסיבית.

חלקם חזרו למקומות העבודה ולחיי השגרה לאחר חודש וחצי, חלקם לאחר ארבעה חודשים, לחלקם יש זימון למילואים בקיץ ואחרים טרם חזרו לשגרה סדירה.

כתוצאה מהיעדרות עובדים אלה, עובדים רבים בחברות התגייסו ונתנו תשומות נוספות בכדי למלא את תפקידם של העובדים במילואים וגם את תפקידם שלהם. 

 

העובדים שחזרו למקומות העבודה חווים קשיים בשינה, אינם מסוגלים להתרכז או לבצע מטלות חשיבה רגילות, ואף מדווחים על חווית חוסר משמעות נוכחת ויומיומית.

הפער בין חוויות העובדים והעובדות שהיו בלחימה ובין העובדים והעובדות שנשארו בעורף ומילאו את תפקידם עלול ליצור מתחים ודורש התייחסות ותקשורת פתוחה. יש חשיבות להחזיר ולשלב את המתגייסים בתהליכים שעברה החברה בהיעדרם ולשמר את תחושת השייכות וההזדהות עם מטרות החברה.

לא רק החברות הספציפיות מתמודדות עם נושא זה, אלא המשק כולו בישראל בסיטואציה שלא היתה כמותה. התערבות מהירה ורלוונטית שכוללת מתן כלים היא המפתח להתמודדות עם הסוגיה.

מרחב מרפא

מטרות התוכנית

אוורור חוויות השרות והסדרת נרטיב המלחמה באופן המקדם צמיחה אישית.

העלאת המודעות של האתגרים התעסוקתיים של החוזרים מהלחימה ושל אלו שנשארו בעורף.

מתן כלים מנטליים ופיזיים להתמודדות עם לחצים הקשורים לאינטגרציה של השיבה הביתה.

שיפור התקשורת בין השבים הביתה לנשארים בעורף.

חיזוק הלכידות החברתית של השבים והנשארים בעורף.

מה תקבלו בתכנית

סדנה חד יומית לאינטגרציה של חוויות הלחימה במעבר המורכב בין חירום לחזרה לשגרה/אזרחות.

סדנת מעברים

הסדנה שתערך על ידי מטפלים בעל מומחיוך בתחום הטראומה תתמקד בחוויה של המעבר מהשרות לשגרת האזרחות תוך התייחסות לתסמינים זמניים ונרמולם ולאתגרים של חזרה לתפקוד ההורי, הזוגי והמקצועי.

עבודת גוף

מטרת הסדנאות היא לפרק מתחים גופניים שהצטברו במהלך השירות בצורה אקטיבית (יוגה) ופסיבית (טיפול במגע), כמו גם לייצר רגיעה באמצעות אקטיבציה של עצב הואגוס (סאונד הילינג).

סדנת חוסן

הסדנה תעסוק במתן כלים לחיזוק החוסן של העובדים ברמה הסומטית, הרגשית והקוגניטיבית. העובדים יתנסו במיינדפולנס, סריקת גוף, הרפייה שרירית ודמיון מודרך שיאפשרו לכל אחד מהם לאמץ את הכלים המתאימים לו.

סדנת שחרור מתחים

TRE היא טכניקה פשוטה העושה שימוש בתרגילים לצורך שחרור דחק ומתח שהצטברו בגוף כתוצאה מנסיבות חיים יומיומיות, סיטואציות קשות או חוויות חיים טראומטיות. כל אדם יכול להמשיך ולבצע תרגילים אלו ללא הדרכה.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס

חסר כותרת משנה….